WordPress w wersji 2.5

March 30, 2008blog archive2 min read

Wczoraj ukazał się kolejny release silnika, który stoi za tym blogiem. Wordpress w wersji 2.5 jest już publicznie dostępny. Postanowiłem więc poświęcić chwilę, żeby zaktualizować swojego bloga do najnowszej wersji i bliżej przyjrzeć się zawartym w niej zmianom.

Najpoważniejszym zmianom uległ interfejs użytkownika. Redesign panelu administracyjnego został przeprowadzony przy współpracy ze studiem Happy Cog (studio Jeffreya Zeldmana) i w oparciu o uwagi użytkowników Wordpressa.

Startowy dashboard ma być bardziej przejrzysty, szybszy i dużo prostszy w customizacji. W dashboardzie możemy znaleźć teraz na przykład listę stron, które linkują do naszego bloga, a za pomocą widgetów możemy dostosować praktycznie całą zawartość tej strony (muszę tylko odkryć jeszcze w jaki sposób). Zakładki do zarządzania notkami i komentarzami zyskały nowy wygląd, dodano wyszukiwarkę wpisów oraz możliwość edycji tagów. Poprzedni układ admina był według mnie całkiem w porządku ale zmiany, które teraz wprowadzono są jak najbardziej na plus.

Zmieniono także (dodano?) zarządzanie galeriami multimediów. Teraz upload, dodawanie zdjęć, filmów albo klipów audio ma być łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Zobaczymy - ja nie umieszczam jakoś szczególnie wielu plików graficznych, żeby być zainteresowany tymi zmianami i osobiście wolę samodzielnie uploadować sobie obrazek i ręcznie wstawić go do wpisu - ale nie neguje tych zmian. Mam nadzieję, że okażą się pomocne.

Poza tym trochę zmian w źródle: optymalizacja bazy danych, zwiększone bezpieczeństwo haseł i jeszcze kilka innych zmian zaproponowanych przez społeczność Wordpressa. Więcej o zmianach można przeczytać na blogu Wordpressa we wpisie Matta poświęconemu temu wydaniu.

Przy okazji delikatnej przeróbce uległa też główna strona wordpress.org - jest schludna, czytelna i fajnie zrobiona. Bardzo lubię taki styl.

Ogólnie, bardzo mi się podoba ten release. Wprowadza dużo ciekawych zmian i otwiera (w mojej opinii) długą i żmudną drogę do wersji 3.0. A przy okazji tych zmian, ja muszę wreszcie pomyśleć nad dokończeniem kilku detali w moich szablonach.

You may also like the following content