Kilka dni temu, 7-9 lutego miałem okazję organizować hackathon #hack4good 0.5 w Krakowie. I tyle wam powiem ten event był fantastyczny! Chyba wszystko przerosło w nim moje oczekiwania. Odespałem już noce i odkopałem się z robotą, dlatego mam chwilę czasu, żeby podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat.
Na początku stycznia, razem z Natalią (jej relacja) dostaliśmy zaproszenie od Geeklist do udziału w organizacji tego globalnego wydarzenia w naszym mieście. Na #hack4good 0.3 byliśmy w zeszłym roku w Dublinie, podczas Web Summit. Dlatego teraz pomyśleliśmy od razu, że to fajny pomysł i chętnie się za niego zabierzemy. Mało jednak widzieliśmy z tego, co na nas czekało w przyszłości 😉
Zaczęliśmy działać. Udało nam się zorganizować fantastyczny team: Aks, Lidka, Maciej, Błażej i Daniel – bez waszej pomocy nie dalibyśmy rady! Ilość pracy i tasków rosła z dnia na dzień. Nasze Trello pękało w szwach a deadline zbliżał się z dnia na dzień. Dużo czasu poświęciliśmy na gorączkowe poszukanie sponsorów, promocję naszych profilów na Facebooku, Twitterze i Google+, zapraszanie i informowanie uczestników oraz wszystkie inne sprawy organizacyjne. Na szczęście N. trzymała nad wszystkim pieczę i mimo wszystko prace posuwały się do przodu.
Znalazły się oczywiście minusy…
Ostatni tydzień przed na prawdę już mało spaliśmy. Niestety, i tak zabrakło czasu na przygotowanie samego początku… wstęp był trochę chaotyczny, wiele rzeczy musiałem opowiedzieć z głowy i bez przygotowania. Podobnie jak live streaming – #hack4good był wydarzeniem globalnym – w planach mieliśmy stream wszystkiego tego co się działo u nas. Niestety, tu również zabrakło czasu na dopracowanie szczegółów technicznych. Ale mam nadzieję, że następnym razem to wszystko się uda :-)
Rozchodzi się jednak o to, żeby te minusy nie przesłoniły plusów!
Pomimo tych kilku mankamentów, #hack4good był moim zdaniem mega sukcesem. Z mało znanego wydarzenia udało nam się zrobić fantastyczne spotkanie. Na miejscu pojawiło się około 30 programistów i drugie tyle gości. Co najważniejsze – dotarliśmy do tych, którym nasza pomoc okazała się przydatna.
Do udziału w hackatonie zaprosiliśmy różne lokalne organizacje charytatywne i NGO:
- Mam Marzenie
- Krakowski Alarm Smogowy
- Krwiodawcy.info
- Kraków Miastem Bez Barier
- Wawelska Kooperatywa Spożywcza
- Stowarzyszenie Wspierania Onkologii Unicorn
Przedstawiciele tych organizacji współpracowali z nami przy tworzeniu aplikacji. Mamy nadzieję, że nasze projekty będą razem z nimi dalej rozwijane i aktywnie wykorzystane. Takie sesje brainstormingowe okazały się być bardzo przydatne dla teamów. Pomogły im w planowaniu projektu i dodatkowo motywowały do rozwijania aplikacji.
Szalony schedule
W piątek o 19 ruszyliśmy. Okazało się że na starcie zjawiło się trochę ponad 30 uczestników. Mimo wszystko było nas dużo więcej, licznie zjawili się również przedstawiciele sponsorów i przedstawiciele NGO. Początek był lekkim chaosem, bo dla wielu uczestników formowanie zespołów jak i same wyzwania nie były jeszcze dosyć jasne. Ale po 1-2 godzinach udało nam się uformować 7 zespołów które wybrały wyzwania i rozpoczęły pracę. Szczególne podziękowania dla Jakuba i Wojtka z Interii, którzy mieli być mentorami, ale ostatecznie zdecydowali się wziąć udział w hackathonie i pomóc przedstawicielom organizacji Kraków Miastem Bez Barier.
Dla uczestników rozpoczęło się prawie 48 godzinne wyzwanie. Jestem pod mega wielkim wrażeniem ich wytrwałości, motywacji i chęci działania. Większość z nich działała prawie non stop, przez cały weekend, robiąc sobie tylko krótkie przerwy na odpoczynek.
Dzięki naszym fantastycznym sponsorom mogliśmy uczestnikom zapewnić smaczne jedzenie, napoje i nagrody. To wszystko nie udałoby się bez waszej pomocy, dlatego jeszcze raz dziękuję: creativestyle za udostępnienie wspaniałej lokacji, Google for Entrepreneurs w Krakowie, Codete, Copper.io, PWN, Making Waves, HTC, SMS API, Estimote, e24cloud.com, Softnauts, Software Mansion oraz Burn. Mieliśmy też wspaniałych partnerów technologicznych: Freshmail, Estimote, e24cloud.com, SMS API i Ushahidi. Podziękowania składam również dla naszych partnerów community: hub:raum Kraków i COLAB.
Hack4good był wydarzeniem globalnym. Całość odbyła się w około 30 miastach na całym świecie. Streamowaliśmy wydarzenie przez platformę Spreecast. Nad udaną realizacją tego pomysłu musimy w przyszłości na pewno popracować, ale mimo wszystko, jak ktoś jest ciekawy, to może prześledzić co się działo podczas całego eventu tutaj.
Wyniki
Finał odbył się w niedzielę. Od 17 zespoły miały czas na prezentację swoich projektów przed jury w składzie:
- Paweł Węgrzyn (Dr hab. Zakład Technologii Gier UJ)
- Ewa Spohn (Organizatorka TEDxKraków)
- Piotr Rudnicki (Analytical Lead w Google Polska)
- Maciek Pałubicki (CEO, Blue Paprica)
- Jury na #hack4good w Krakowie
Na #hack4good w Krakowie powstało 8 wspaniałych projektów:
- Zdobywca pierwszego miejsca: Aplikacja mobilna wykorzystująca beacony Estimote, pomagająca niewidomym w poruszaniu się po mieście komunikacją miejską
- Zdobywca drugiego miejsca: Aplikacja mobilna dla głuchoniemych do wysyłania wiadomości SMS na numer ratunkowy 112
- Zdobywca trzeciego miejsca: Aplikacja mobilna i serwis monitorujący zapotrzebowanie na krew, który w razie niedoborów przypomina zarejestrowanym użytkownikom o nagłej potrzebie
- Aplikacja internetowa do zarządzania relacjami między darczyńcami, organizacją, wolontariuszami i beneficjentami pomocy
- Serwis wykorzystujący gamifikację dla pozyskiwania nowych dawców krwi
- Aplikacja internetowa dla zarządzania zamówieniami i zasobami kooperatywy (w tym nowe logo i strona WWW)
- Platforma croudfundingowa dla pozyskiwania funduszy cele dobroczynne i finansowanie projektów dobroczynnych
- Koncept gry promującej troskę o czyste powietrze w Krakowie
Muszę przyznać. Byłem pod wrażeniem każdego z nich. Ilość pracy i serca jaką włożyły zespoły naprawdę budzi wrażenie. Uczestnicy niektórych teamów zapowiedzieli już, że przy współpracy z organizacjami będą chcieli rozwijać dalej te projekty tak aby były rzeczywiście użyteczne dla odbiorów.
Na koniec
Cały #hack4good był wspaniałym doświadczeniem. Zdobyliśmy masę nowych doświadczeń, poznaliśmy wielu fantastycznych ludzi a przede wszystkim wszyscy mieliśmy okazję pomóc. I to się liczy najbardziej.
Jeszcze raz dzięki wszystkim: Natalia, Marcin, Lidka, Maciek, Błażej, Daniel! Dzięki Paweł (dziur.pl) za super fotki. Ale najbardziej dzięki wam uczestnicy – stworzyliście wspaniałą imprezę!